Přejít na menu
Přeskočit na navigaci

Úkoly

Úkoly, které můžete plnit a získat tak body! Další úkoly budou zveřejněny: 31. března 2014.

1: S Davidem Livingstonem přes poušť Kalahari

První etapa probíhá od 10. října do 29. listopadu 2013.

1. úkol: Mapa Afriky (za 15 bodů)

Asi je vám jasné, že není možné vyrazit do nitra Afriky jen tak nazdařbůh. Každý dobrodruh a objevitel dosud nezmapovaných krajin si musel ještě před započetím cesty zjistit o konkrétní krajině co se jen dalo. V první polovině 19. století, kdy se na svou objevnou cestu do Afriky vydává David Livingstone, se toho o centrální části tohoto kontinentu nevědělo moc a ani ostatní části nebyly moc známy. Vás proto čeká následující úkol: nakreslete mapu Afriky a zaznačte do ní nejdůležitější údaje. Pokuste se vyrobit mapu o co největším formátu a nakreslete na ni celý kontinent. Zpracování mapy by mělo být nejlépe tzv. fyzicko - geografické, to znamená, že půjde poznat kde jsou hory, kde nížiny, řeky a další přírodní úkazy. Nastudujte si proto jak se co v mapách značí (jakými barvami) a podle atlasu vyrobte svou mapu. A jaké věci tam zaznačit? To je na vás, tady je ale seznam pojmů, které se v mapě na těch správných místech určitě musí objevit: Sahara, Atlas, Nil, Čadské jezero, Kongo, Somálský poloostrov,  Ukerewe, Tanganika, Malawi (jezero), Zambezi, Kalahari, mys Dobré naděje, Suezský průplav, Gibraltarský průliv, Guinejský záliv. To je vše, pokud něco přidáte, bude to jen dobře. Města ale nejsou důležitá, zkuste se zaměřit spíše na přírodní ráz tohoto kontinentu. Pokud už budete chtít nějaká města zakreslit, zkuste zjistit, která byla v polovině 19. století opravdu významná a ta zaznačte. Hotovou mapu poskládejte a pošlete nám ji!

Úkol platí pro etapy: I, II, III, IV. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

Úkol splnili:

 • 13 bodů - 5. AT Rejnoci (Komentář k hodnocení: Chybí vám jeden zadaný pojem (respektive tam je, ale není označený), jinak je to ale naprosto famózní dílo! )
 • 13 bodů - 352. KBS Tygří dráp (Komentář k hodnocení: Famózní! )
 • 12 bodů - Střelené kachny (Komentář k hodnocení: Povedené. )
 • 7 bodů - Strážci meče (Komentář k hodnocení: Pojmy máte všechny, ale mohli jste i nějaké přidat a trochu více si s tím vyhrát... :) )

2. úkol: Klub a přihláška (za 10 bodů)

Na začátku hry jsou nutné dvě základní věci: mít klub a přihlásit se do hry. Pokud si toto čtete, obojí už asi máte splněno, ovšem abychom vám mohli připsat první body, musíte nám o tom napsat. Co po vás chceme? Pošlete nám do redakce papírovou přihlášku, kterou potvrdíte svůj zájem hrát Ukerewe a kde bude zároveň napsáno něco o členech vašeho klubu.

Hodnotit budeme dvě věci - jak je přihláška hezky výtvarně zpracována a kolik informací se o vás dozvíme. Můžete připojit fotky členů klubu, vaše zájmy a další zajímavosti, které vás napadnou. Povinnou věcí ale je u každého člena klubu uvést, kterou funkci bude ve vašem dobrodružném dobývání Afriky zastávat. Na výběr je z těchto funkcí: Vedoucí výpravy, kartograf, specialista na domorodé kmeny, vedoucí směnného obchodu, tlumočník, vedoucí zásobování, dopisovatel.

Úkol platí pro etapy: I, II, III, IV. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

Úkol splnili:

 • 10 bodů - 339. KBS Zatopená jeskyně
 • 9 bodů - 5. AT Rejnoci (Komentář k hodnocení: Jako vždy skvělé :) )
 • 7 bodů - 53. BT Společenstvo Kočičích šípů (Komentář k hodnocení: ;) )
 • 7 bodů - PLZEŇŠTÍ PIRÁTI (Komentář k hodnocení: Super! )
 • 7 bodů - Super parta (Komentář k hodnocení: Super! Ještě by se nám hodily nějaké informace jako např. adresa, kam vám můžeme posílat odpovědi a časopis pro kluby. )
 • 7 bodů - VIKINGOVÉ
 • 7 bodů - Upíří deníky (Komentář k hodnocení: Velice pěkná přihláška! )
 • 6 bodů - Bílí Tygři (Komentář k hodnocení: Super, že jste se rozrostli! )
 • 6 bodů - Střelené kachny (Komentář k hodnocení: Rádi vás poznáváme :) )
 • 5 bodů - 352. KBS Tygří dráp
 • 5 bodů - Chytří Machři
 • 3 body - Strážci meče

3. úkol: Neznámé území (za 10 bodů)

V 19. století a zejména v jeho první polovině, kdy se udály zřejmě ty nejdůležitější objevy na území Afriky, se docela často stávalo, že dobrodruzi podcenili přípravu na náročnou expedici a doplatili na to svým životem. Ti se nikdy nestali slavnými a nebylo po nich pojmenováno žádné jezero nebo vodopády.
Pro úspěch vaší expedice je proto důležitá příprava! První krok je jednoduchý: podnikněte cvičnou výpravu na nějaké místo ve vašem okolí, kde to vůbec neznáte. Určitě se najde nějaké místo, kde ještě nikdo z vašeho klubu nikdy nebyl a které není hned za vašim domem ani příliš daleko. Vydejte se tam společně a prozkoumejte ho. Ale pozor!
Musíte přitom dodržet několik následujících pravidel, která simulují situace, které se vám během opravdové výpravy mohou přihodit: nikdo z vás nesmí mít s sebou mobil; smíte mít pouze 0,3 litru pití na jednoho člena klubu; do mapy se během cesty smí dívat pouze jeden člen klubu, předem určený; nikdo z vás nesmí po celou dobu promluvit s nikým cizím a ani nikdo cizí nesmí slyšet nikoho z vás promluvit; jeden člen klubu musí jít celou cestu na místo se zavázanýma očima (zpět již ne); jeden člen klubu musí jít na místo s rukama svázanýma za zády.
Napište nám, co zajímavého jste na vytipovaném místě nalezli (čím zajímavější místo, tím lépe) a jak se vám podařilo vypořádat s určenými nástrahami.

Úkol platí pro etapy: I. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

Úkol splnili:

 • 6 bodů - 352. KBS Tygří dráp
 • 6 bodů - Střelené kachny (Komentář k hodnocení: Super výprava! K výroě hlášení jste mohli akorát použít nějaké barvy a možná se trochu více zmínit o tom, jak se vám podařilo vypořádat se všemi podmínkami... )
 • 3 body - Super parta (Komentář k hodnocení: Hlášení o tomto úkolu je trochu slabší. Vůbec jste se neznímili, jestli jste splnili podmínky, které byly v úkolu uloženy. Pokud to ještě doděláte, můžeme vám body přidat. )
 • 3 body - Upíří deníky (Komentář k hodnocení: Vůbec jste se nezmínili o dodržení podmínek... )

4. úkol: Africká fauna (za 10 bodů)

Následující úkol tak trochu souvisí s výrobou střelné zbraně. Pokud chcete v africké buši něco lovit, není k tomu potřeba jen zbraň. Jsou také potřeba znalosti o místní zvířeně, která může mnohdy být dosti nebezpečná. Zjistěte, která zvířata v Africe žijí! Napište nám o nich, nakreslete nám jejich obrázek a pokud by mohla být pro člověka nebezpečná, připojte, co by měl člověk dělat, kdyby se s nimi setkal tváří v tvář. Zkuste také zjistit, proč některá tato zvířata pytláci tak rádi loví. Co je na nich nejcennější? Jsou některá z nich na vymření? Která z nich se v 19. století používala k přepravě těžkých nákladů při objevných cestách evropských dobrodruhů?

Úkol platí pro etapy: I., II. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

Úkol splnili:

 • 9 bodů - 352. KBS Tygří dráp
 • 9 bodů - 5. AT Rejnoci (Komentář k hodnocení: Nádherné! )
 • 9 bodů - Střelené kachny
 • 8 bodů - PLZEŇŠTÍ PIRÁTI
 • 8 bodů - VIKINGOVÉ

5. úkol: Výroba střelné zbraně (za 13 bodů)

Přestože se k domorodému obyvatelstvu Afriky již sem tam dostávaly moderní zbraně z Evropy, většina jich k lovu pořád využívala tradiční střelné zbraně vlastní výroby. Nejčastěji používané byly vrhací kopí a luk. Domorodci dosáhli v jejich ovládání mistrnosti a dovedli ulovit jakékoliv zvíře.
Vašim úkolem je vyrobit si také jednu ze střelných zbraní - buď dlouhé vrhací kopí nebo luk a šípy. Jakmile s tím budete hotovi, vyrobte dále z lepenky podobiznu nějakého v Africe žijícího zvířete (nejdelší rozměr musí být 70 cm) a ze vzdálenosti 6 metrů se jej pokuste ulovit. Hroty šípů či kopí vyrobte tak ,aby byly schopny prorazit lepenku, ovšem manipulujte s nimi bezpečně! Každý člen klubu má 5 ran z vaší střelné zbraně, jako úspěšný zásah se počítá  takový, po kterém zůstaně na lepence viditelná stopa. Pošlete nám foto vaší zbraně, napište nám jak jste jí vyrobili a samozřejmě také napište, jak úspěšní jste byli lovci! Body budou uděleny jak za výrob, tak za úspěšné zásahy.

Úkol platí pro etapy: I. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

Úkol splnili:

 • 9 bodů - 352. KBS Tygří dráp (Komentář k hodnocení: Skvělé! )
 • 6 bodů - Střelené kachny (Komentář k hodnocení: Škoda že bylo hlášení o tomto úkolu tak stručné... )
 • 6 bodů - Upíří deníky (Komentář k hodnocení: Pokud jste skutečně byli tak úspěšní, jak píšete, tak všechna čest. )

6. úkol: Neznámý muž? (za 10 bodů)

Pro příběh naší dlouhodobé hry bude mít stěžejní význam předevšímNeznámý jeden muž, kterého byste všichni měli dobře poznat. Poívejte se proto na jeho podobiznu vedle, zjistěte kdo to je a napište nám o něm něco zajímavého, co se vám podaří zjistit! Není potřeba podrobností, spíše se zaměřte na základní věci a opravdové zajímavosti.

Úkol platí pro etapy: I. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

Úkol splnili:

 • 9 bodů - 5. AT Rejnoci (Komentář k hodnocení: Skoro dokonalé! )
 • 6 bodů - Super parta (Komentář k hodnocení: Úkol jste splnili správně, zjistili jste i nějaké zajímavosti. Tady ale zase trochu pokulhávala úprava... :) )
 • 4 body - 352. KBS Tygří dráp (Komentář k hodnocení: Skvěle jste popsali váš objevný proces, ale pak už jste zapomněli napsat něco o samotné osobě... )
 • 0 bodů - Upíří deníky (Komentář k hodnocení: Tady jste se bohužel vůbec netrefili... )

7. úkol: Trénink nosičů (za 11 bodů)

Před započetím výpravy bylo nutno nakoupit a dopravit hromady materiálu - potravin, vybavení do divočiny, darů pro náčelníky... Jako nosiče si evropští cestovatelé najímali místní obyvatele a dobře věděli proč. Afričané totiž ovládali umění nosit na své hlavě náklady těžší, než by člověk unesl na zádech. Vaším úkolem není unést toho na temeni hlavy co nejvíc, ale dokázat, že byste jako domorodí nosiči nebyli úplně marní. Projděte s nerozbitným hrncem nebo mísou (dotýkajícím se hlavy svým dnem) na hlavě trasu, během níž:
• vyjdete 10 schodů a sejdete 10 schodů;
• třikrát podlezete pod překážkou (například koště položené na dvou židlích) ve výšce 100 cm bez jejího shození;
• otevřete a zavřete dveře;
• sednete si na zem;
• přelezete stůl.
Je na vás, jak si trasu určíte a připravíte, ale je důležité, aby splňovala všechny tyto požadavky a aby ji všichni z vašeho klubu měli stejnou. Můžete doma trénovat rovnováhu (třeba s knihou), jak je libo, tuto trasu však zkuste projít maximálně pětkrát. Měřte si čas a pošlete nám nejlepší čas každého člena klubu.

Úkol platí pro etapy: I, II. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

Úkol splnili:

 • 9 bodů - Super parta (Komentář k hodnocení: Super, zatím nemůžeme časy s ničím porovnat, takže vám třeba časem ještě body přidáme. Škoda že jste třeba nepřiložili nebo neposlali emailem nějakou fotku... (Body dodatečně přidány!) )
 • 8 bodů - 352. KBS Tygří dráp (Komentář k hodnocení: Solidní čas :) )
 • 7 bodů - PLZEŇŠTÍ PIRÁTI
 • 6 bodů - VIKINGOVÉ

8. úkol: Mankala (za 15 bodů)

Rodina mankalových her (které patří mezi tzv. „secí“ hry, protože rozmisťování kamenů do důlků opravdu připomíná setbu semen) má zástupce téměř po celém světě, nejvíce v jižní části Asie a v Africe, odkud také pochází. Existuje více než 200Mankala popsaných variant této hry, které se liší nejen stát od státu, ale i mezi kraji v jedné zemi. Pro začátek se můžete naučit jednoduchou verzi jménem Kalah (Pravidla hry).

Vaším úkolem je vyrobit si podle svých možností herní pomůcky ke hře mankala a když už je budete mít, můžete si ji zahrát na schůzce. Tradičně se jako herní plán používá dřevěná či kovová deska s vydlabanými důlky nebo důlky v zemi (jako na kuličky), ale v nouzi můžete použít třeba papír a důlky na něj nakreslit. Jak vidíte na obrázku napravo, budeme hrát na plánu s dvakrát šesti důlky a dvěma pokladnicemi. Dále potřebujete 72 malých hracích kamenů – semen, fazolí, oblázků, korálků atd. Vaši mankalovou soupravu a její výrobu vyfoťte a obrázky pošlete s hlášením nebo na ukerewe@dlouhodobka.cz, či můžete místo toho hru dovézt na některé setkání klubů. Napište nám také, jak se vám dařilo přímo při hraní.

Na splnění úkolu máte hodně času, proto si dejte záležet. Budete-li se chtít pustit do složitější výroby, nechte si od rodičů nebo starších kamarádů půjčit potřebné nářadí a poradit, ale tvořte opravdu sami – jen členové klubu. Hodnotit budeme vzhled, splnění požadavků (2 krát 6 důlků a dvě pokladnice + 72 kamenů) a použitý materiál a nástroje – snažte se používat jen to, co měli k dispozici Afričané v době Livingstonovy cesty (1. polovina 19. století). Zvuk kuliček padajících do dřevěných důlků dodává hře skvělou atmosféru, ale není nutné se pouštět hned do dřevořezby, pěkná hrací deska se dá vyrobit i jinak – záleží na vašich nápadech.

Úkol platí pro etapy: I, II, III, IV. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

Úkol splnili:

 • 12 bodů - 352. KBS Tygří dráp
 • 10 bodů - 339. KBS Zatopená jeskyně

9. úkol: Zdlouhavá cesta (za 20 bodů)

"Druhou důležitou otázkou bylo, kolik korálků bude zapotřebí a jaké druhy. U některých kmenů zastupují korále peníze a každý kmen dává přednost korálkům své oblíbené barvy."

Jak je patrné z úryvku, při cestě Afrikou je zapotřebí mít s sebou dostatečné zásoby různě barevných korálků, které lze použít k placení při průchodu vesnicemi. Není ale jednoduché zjistit, kde jaké korále vyžadují a kolik jich bude potřeba.

Vašim úkolem je dostat se z vesnice Swakopmund do vesnice Maputo. Při své cestě podle plánku níže budete muset projít některými vesnicemi, lze totiž cestovat pouze po zakreslených cestách. V tomto úkolu bude kař´ždý zapojený klub hrát dvě role - zaprvé roli cestovatelů, kteří se snaží projít mezi těmito dvěma městy co nejrychleji a nejsnáze. Zadruhé bude ale každý klub zároveň představovat jednu vesnici a bude moci po každém cestovateli, který bude chtít projít vyžadovat úplatu.

Pointa je takováto: Emailem napíšeme každému klubu, kteou vesnici představuje. Zároveň vám také zadáme, který druh korálků máte vyžadovat a v jakém počtu. Hned poté si rozmyslete svou cestu a oslovte ostatní kluby, abyste zjistili, kdo kterou vesnici spravuje.

Jakmile vám klub napíše, které korálky a v jakém počtu vyžaduje, musíte je sehnat a klubu je poslat poštou. Pokud to splníte, můžete pokračovat do další vesnice opakovat tento postup. Pokud dorazíte do vesnice, kterou spravujete vy, můžete klidně projít dál - nebudete přeci platit sami sobě :) Z vámi vybraných korálků od ostatních klubů poté vyrobte náhrdelník nebo náramek a pošlete nám jej.

Důležitá je ale hlavně rychlost, s jako se vám podaří projít trasu. Jakmile budete v cíli, napište nám jak jste jí prošli a jak se vám dařilo.

Úkol platí pro etapy: I, II. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

Zdlouhavá cesta

Úkol zatím nikdo nesplnil.

2: Vzhůru k pramenům Nilu

10. úkol: Africké výrobky (za 16 bodů)

Vyspělý svět toho o Africe v dobách největších objevů Davida Livingstona nevěděl příliš mnoho. Pro pozdější tvorbu ucelenějších představ o tamějším životě byly proto důleležité stovky až tisíce předmětů, které nejen tento cestovatel ze svých cest přivezl do rodné vlasti. Ty časy už jsou sice dávno pryč, o Africe dnes víme v podstatě vše, ale stejně není úplně jednoduché sehnat něco, co z tohoto kontinentu pochází.
Zkuste to - porozhlédněte se kolem sebe, v obchodech, na internetu. Sežeňte co nejvíce věcí, které pocházejí z Afriky. Ale pozor! Nesmí se jednat např. o ovoce či jinou plodinu (ale např. čokoláda už ano), na dané věci musí být místo výroby buď přímo napsané či musíte mít jistotu o původu nějak jinak (třeba vám věc přiveze kamarád, který se právě vrátil z Egypta). Pokud se vám podaří sehnat jednu věc, nekupujte ji vícekrát - počítat se bude počet originálních produktů, na které jste přišli. A hodnotit budeme také nápaditost! Všechny nasbírané věci dejte na hromádku a vyfoťte je, fotku nám poté pošlete poštou nebo emailem.

 

Úkol splnili:

 • 16 bodů - 352. KBS Tygří dráp (Komentář k hodnocení: Skvělé úlovky, tohle překonat bude těžké :) )

11. úkol: Novodobý domorodec (za 14 bodů)

Každý z vás už jistě viděl nějaký obrázek domorodých afričanů s pomalovanými různými částmi těla. Od maleb indiánů se ty africké trochu liší - především nepoužívají tolik křiklavých barev, spíše bílou. Z obrázků se ale dají vypozorovat i jiné trendy. Pořiďte si na schůzku nějaké barvy na tělo a po vzoru afričanů se pomalujte! Základem je obličej a krk, dále pak horní končetiny, dále můžete rozšiřovat dle libosti. Zkuste také vymyslet nějaký znak, který se objeví na každém z vašeho klubu a který by tedy v Africe mohl sloužit jako rodové poznávací znamení.

Pošlete nám vaši fotografii a můžete připojit historky z tvorby.

Úkol splnili:

 • 12 bodů - 352. KBS Tygří dráp

12. úkol: Africká pochoutka (za 10 bodů)

David Livingstone se v Africe oženil a s jeho ženou Marií ho tam čekalo několik let života. Sám Livingstone jakožto misonář byl velice skromný a pokoušel se žít způsobem života co nejvíce kopírujícím ten domorodý. Není proto divu, že se jeho manželka učila místní recepty a denně podávala na stůl africké speciality. Koneckonců, neměla na výběr.
Vžijte se nyní aspoň částečně do jejich životů - vyhledejte jakýkoliv africký recept (posouzení autentičnosti ponecháme na vás, čím originálnější, tím lépe) a uvařte podle něj pokrm. Ten poté společně snězte. V hlášení nám nezapomeňte popsat recept, jak vám šla příprava, jak jídlo nakonec chutnalo a můžete přiložit fotografie.

Úkol splnili:

 • 10 bodů - 352. KBS Tygří dráp (Komentář k hodnocení: Mňam! ;) )

13. úkol: Poztrácené názvy (za 17 bodů)

V době, kdy se David Livingstone pohyboval po africkém kontinentu, většina míst zde ještě neměla oficiální názvy. Před tím, než tato místa sám objevil a dal jim název, musel se orientovat pouze podle domorodých názvů a popisů, které mu zdejší obyvatelé poskytli. Že to nebylo vůbec jednoduché, to sami poznáte.
V následujícím úkolu vám předložíme seznam deseti afrických národních parků. Každý je opatřen pouze krátkým popisem a vašim úkolem je podle něj přijít na název parku. Věty neobsahují nynější zeměpisné názvy, stejně tak jako je neznal David Livingstone. K pátrání můžete využít internet, knihy nebo jakýkoliv další zdroj. Jednotlivé parky si můžete v klubu například rozdělit, je to na vás.

 1. Park je tvořen pohořím, kde můžete při troše štěstí potkat tzv. modré muže – Tuaregy (modré šátky nošené na ochranu před sluncem jim zabarvují kůži domodra). Bylo zde objeveno asi 15 000 skalních kreseb pravěkých lidí z doby před 12 000 lety. Pískovec v národním parku vytváří v poušti zajímavé útvary připomínající sloupy nebo brány.
 2. Kromě hrochů, slonů, žiraf atd. zde žije kolem 450 druhů ptáků, třeba člunozobec africký, který se pohybuje v porostech papyru a dokáže zabít i krokodýlí mládě. Touto oblastí protéká určitá velká řeka a tvoří zde velmi významné vodopády.
 3. Na jihozápadě je velké jezero, ale park se dlouho nazýval podle pohoří na severu. Stát, na jehož území se park nachází, má ve znaku vodušku kob, podobnou srnci. Je místní zajímavostí, že zde lvi šplhají na stromy a odpočívají na nich s tlapami svěšenými dolů.
 4. Jedna z oblastí, jíž prochází kočovní pastevci Masajové, kteří se halí do červených látek a kolem svých vesnic staví ploty z trnitých keřů proti zvěři. Každý rok od července do října přichází k velké řece v parku až 40 kilometrů dlouhá stáda zeber, antilop a další zvěře při každoroční migraci.
 5. V roce 1898 zde zabila dvojice lvů 28 lidí. I dnes zde mají lvi přebytek agresivních hormonů, kvůli kterému nemají hřívu. Před zhruba dvěma sty lety na východní hranici parku vyvřela lávová řeka dlouhá 290 kilometrů. Sloni se s oblibou „sprchují“ jejím červeným prachem, proto se pak zdá, že mají narůžovělou barvu.
 6. Park je tvořen kráterem o průměru dvacet kilometrů. I když má malou rozlohu, díky vhodným podmínkám sem přichází mnoho a mnoho zvířat různých druhů. Byl zde také učiněn jeden z nejvýznamnějších objevů lidské historie – 3,6 milionu let staré stopy vzpřímeně chodícího tvora.
 7. V roce 1901 zde evropští průzkumníci nalezli ve vesnici místních obyvatel kožešinu neznámého tvora. Až v roce 1907 byl Evropanem poprvé spatřen zvláštní druh žirafy, jehož jméno určitě znáte. Toto zvíře je hlavním obyvatelem parku.
 8. Pro tuto rezervaci je nejdůležitější delta nejmenované řeky. Obvykle je jako delta označováno místo, kde se řeka rozvětvuje do mnoha ramen a zákrutů, které společně ústí do moře, zde se ale voda vlévá do pouště. Náplavy z písku vytváří pro tok nová řečiště, a tak se krajina stále mění. Díky dostatku vody zde žije možná největší uzavřená populace zvířat v Africe.
 9. Tento národní park se v období dešťů zaplaví vodou a zazelená, aby poté zase pomalu vyschl. Ve středu parku je velká solná pánev obklopená travnatou savanou. Z množství zvířat, které zde najdete, jmenujme třeba velká hejna plameňáků.
 10. Celý park je tvořen horským pásmem, kde denní teploty až 35°C v noci klesají pod nulu. 30% druhů zdejších zvířat jsou tzv. endemity, tedy nevyskytují se nikde jinde než na tomto místě. Dominantu parku tvoří 500 metrů vysoká a 5 kilometrů dlouhá skalní stěna.

Úkol platí pro etapy: II, III, IV. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

 

Úkol zatím nikdo nesplnil.

14. úkol: Protivní komáři (za 8 bodů)

Jedním z největším problémů života na africkém kontinentě je v současnosti a mnohem více byla i v minulosti přítomnost hmyzu. Ten není příjemný ani nám zde v Evropě, ten tropický je ale mnohem horší. Jeden z nejhorších a nejpřemnoženějších druhů jsou moskyté.

Afričtí komáři jsou nejen větších rozměrů a většího počtu, ale navíc jsou často přenašeči mnoha nemocí, z nichž některé jsou i smrtelné. Jako příklad budiž malárie, kterou komáři rodu Anopheles přenášejí a které ročně podlehne více než milion nemocných.

Aby bylo možné v Africe přebývat delší dobu a být co nejvíce ušetřen tomuto hmyzu, je vhodné naučit se některý z postupů, který moskyty zahání. Některé jsou účinnější, některé méně. A to je také váš úkol! Nalezněte nějaký vhodnný přírodní návod na zahnání moskytů a pokud k tomu budou vhodné podmínky, proveďte jeho zkoušku (pokud budete úkol plnit v některém z jarních měsíců). Váš postup nám napište.

Úkol platí pro etapy: II, III, IV. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

Úkol splnili:

 • 8 bodů - 352. KBS Tygří dráp (Komentář k hodnocení: Paráda, na táboře to vyzkoušíme! :) )

15. úkol: Šifra s africkou příchutí (za 8 bodů)

Tento úkol pro vás může být velice jednoduchý, ale také jeho řešením můžete strávit mnoho hodin. Jde sice o šifru, kterých už jste v klubu určitě luštili desítky, ale ne jen tak ledasjakou. Pokud ji správně vyluštíte, přijdete na jedno přísloví, které pochází z afriky. Pokud budete za úkol chtít plný počet bodů, budete ještě muset zjistit, co toto přísloví znamená.

1. 1907x^2 - 15000x - 2048 = 0
2. 7L
3. 17P
4. 17L
5. 10P
6. 10L
7. 7P
8. 7L
9. 17P
10. 17L
11. 10P
12. 10L
13. 7P
14. 7L
15. 8P
16. 5P
17. 13L
18. 1P
19. 1L
20. 17P
21. 17L
22. 10P
23. 10L                   

Úkol platí pro etapy: II, III. Úkol je možné splnit: pouze jednou.
 

Úkol splnili:

 • 8 bodů - 339. KBS Zatopená jeskyně (Komentář k hodnocení: Výborně! )

3: Po stopách Livingstona

16. úkol: Zisk vody (za 13 bodů)

Pitná voda je chtě nechtě nejdůležitější surovinou, kterou člověk potřebuje k přežití. To se nemění ani v podmínkách dlouhé a náročné cesty přes černý kontinent. David Livingston či Henry M. Stanley možná úplně přesně netušili, k čemu všemu je v lidském těle voda dobrá a nezbytná, že je klíčová při příjmu a zpracování všech dalších živin nebo že hraje hlavní úlohu při regulaci tělesné teploty, určitě ale věděli, že ji prostě potřebují. Při svých cestách proto vždy dbali na to, aby vodu včas získali a měli jí vždy dostatek.

Zjistěte, jak dlouho člověk vydrží bez vody a jestli s nedostatkem vody náhodou nepřichází i nějaké další potíže pro lidský organismus. To je teoretická část tohoto úkolu. Praktickou částí pro vás bude vyzkoušet si, jak by se dala pouze z půdy získat nějaká voda. Vymyslete nebo si zjistěte způsob, jakým se dá voda z půdy získat, vydejte se třeba do lesa a pokuste se trochu vody z půdy vyždímat. Nepodaří se vám asi získat více než pár kapek, ale to stačí. Pozor – nevyužívejte deště ani nechoďte na místo, o kterém víte, že tam protéká podzemní pramen, cílem je získat vodu čistě z půdní vlhkosti.

Úkol platí pro etapy: III, IV. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

Úkol splnili:

 • 12 bodů - 352. KBS Tygří dráp (Komentář k hodnocení: Paráda! )
 • 10 bodů - 339. KBS Zatopená jeskyně

17. úkol: Jak jsem našel Livingstona (za 10 bodů)

V dlouhodobce jsme se přesunuli do druhé části hry (do třetí etapy), což v příběhu znamená, že se v Africe ztratil David Livingston, jehož osudy jsme do této chvíle sledovali, a vydal se jej hledat britský novinář Henry Morton Stanley. Ten o této své cestě po stopách Livingstona dokonce sepsal knihu, která nese název Jak jsem našel Livingstona. Kniha má český překlad a není zase tak těžké ji sehnat. Pokuste se o to a najděte v textu odpovědi na následujících pět otázek. Celou ji číst nemusíte, i když pokud tak učiníte, bude to pro vás jedině plus!

1/ Jaká je vzdálenost z Bagamoya do Simbamveni?
2/ Čím zdůvodnil Stanley u šejka v Uňaněmbe fakt, že kouří?
3/ Vyjmenujte aspoň 10 míst, kterými Stanley při své cestě za Livingstonem prošel.
4/ Jaký jediný místopisný údaj (název konkrétního místa v Africe) poskytl majitel listu New York Herald James Gordon Bennet Henrymu Stanleymu, když jej vysílal do Afriky hledat Livingstona?
5/ Jakou památnou větou oslovil Henry Stanley Dr. Livingstona, když jej konečně nalezl?

Úkol platí pro etapy: III, IV. Úkol je možné splnit: pouze jednou.

Úkol splnili:

 • 8 bodů - 352. KBS Tygří dráp (Komentář k hodnocení: Jedna chybička se vloudila... ale jinak skvělý výkon! ;) )